Halil Akdeniz

Halil Akdeniz

9 Nisan – 8 Mayıs 2009, Nişantaşı

Mine Sanat Galerisi İstanbul Avrupa yakasında açtığı yeni mekânında ki sergilerine, Çağdaş Türk Sanatı alanında eserleri ve araştırma yazıları ile tanınan kıymetli ressamımız Halil Akdeniz sergisi ile devam ediyor. Sergi galerinin Nişantaşı mekânında 9 Nisan 2009 Perşembe günü yapılacak bir açılış kokteyliyle izleyicisiyle buluşacak.

Halil Akdeniz 1944 yılında Antalya’da doğdu. 1965 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nü bitirdi. 1968–1974 yılları arasında Berlin Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde / Hochschule für Bildende Künste Berlin –HfBK (Bugünkü Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi) lisans ve sanat mastırı/uzmanlık öğrenimi gördü. İzmir Ege Üniversitesi ve İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yüksek lisans, sanatta yeterlilik ve doktora dereceleri aldı. 1986’da yardımcı doçent, 1987’de doçent, 1994’te profesör oldu. Türkiye’de ilk kez üniversite(ler)de Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı’nı kurdu ve Yüksek Lisans düzeyinde Sanat Bilimi; Güzel Sanatlar Kuram ve Eleştiri Programlarını açtı.

Halen İstanbul’da Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Görsel Sanatlar Bölüm Başkanlığı görevini sürdürmekte olan sanatçı; yaşadığımız kültür ortamıyla bütünleşen çağdaş bir bakış açısıyla Anadolu’nun değişik kültür bölgelerini kapsayan çalışma dizilerinde, tarihi ve kültürel referansları olan bilimsel araştırmalarla desteklenen yorum ve sanatsal çözümleri içeren çalışmalar yaptı. Çalışmakta olduğu konseptlere ilişkin son dönem çalışmaları, onun ağırlıklı olarak duyarlılıkları ve fantazilerine yönelik yeni kurgulamalar ve sanat çözümlemelerini içermektedir. Akdeniz, üzerinde çalıştığı konseptlere uygun kendine özgü bir teknik, sanatsal söylem ve ifade biçimleri geliştirmiştir. Eserleri, bir çok ulusal ve uluslararası sergi, bienal, trienal, sanat fuarları ve müze sergilerinde yer aldı. Ayrıca eserleri yurtiçi-yurtdışı müze ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

Mine Sanat Galerisi Nişantaşı mekânında sürecek olan Halil Akdeniz sergisi, 09 Nisan – 08 Mayıs 2009 tarihleri arasında görülebilir.

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.