Işık-Mekan-Ahşap

Işık-Mekan-Ahşap

20 Eylül – 20 Ekim 2011, Nişantaşı

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü’nün 1950’li yıllardan beri eğitim veren Atölyelerinden biri olan Ahşap atölyesi ülkemiz heykel sanatı içinde yer alan pek çok sanatçı nın gençlik yıllarında çalışmış olduğu bir atölyedir. Ülkemiz heykel sanatını dünya sanatındaki gelişmeler içine katan sürecin öncü niteliğindeki yapıtları arasında, ahşap atölyesi nde gerçekleştirilen çalışmalar özel bir yer almaktadır. Ülkemizde modern sanatın geliştiği ilk yıllardan itibaren Heykel Bölümünün sürdürdüğü yeni eğilimlere destek olan anlayışı içersinde çalışmalarını sürdürmüştür. Ahşabın kullanımında çok geniş bir yelpaze içinde genç sanatçılar kendi sözlerini özgürce ifade ederek üretimlerini gerçekleştiriler.

Atölye eğitiminde çoğu zaman ortak bir ana kavram çerçevesinde gerçekleştirilen yapıtlar
tümüyle birbirinden farklı yaklaşımlar ile gerçekleştirilmiş olmakla birlikte atölye arkadaşlığının ve paylaşılan atmosferin etkisiyle bir bütünlük oluşturmaktadırlar. Bu çalışmaların sergilenmesi öğrencilik yıllarındaki çalışmalara apayrı bir heyecan katmaktadır.

Çalışmaların gerçekleştirilmesi kadar izleyiciler ile de paylaşılmasına da önem verilen atölyemizde genç sanatçıların üretimlerini sergiledikleri etkinlikler yeni heyecanlar yaratmaktadır. Ahşap Atölyesi’nin Lisans, Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik Öğrencilerinin geçen yıl gerçekleştirdiği yapıtlarından oluşan sergide ahşabın bir heykel malzemesi olarak kullanımında genç sanatçıların heyecanlarından oluşan içten etkiler ve zengin anlatım sergiyi özel kılmaktadır.

Sanatçılar: Özlem Aksar, Sina Başbozkurt, Yağmur Çalış, Güneş Çınar, Çağdaş Erçelik, Burcu Erden, İris Ergül, Cansu Güvenkaya, Gizem Özçelik, Uğur Savaş, Damla Uz, Sadi Yetkili.Sergimizi, 20 Eylül – 20 Ekim tarihleri arasında Mine Sanat Galerisi Nişantaşı mekanında ziyaret edebilirsiniz.