Kuşkulu Ayna “Gerçek, Yansıma, Yanılsama”

davetiye_kapak

Kuşkulu Ayna “Gerçek, Yansıma, Yanılsama”

11 Mayıs – 11 Haziran 2009, Nişantaşı

Mine Sanat Galerisi 2008 yılı Kasım ayında hayata geçirdiği, Nişantaşı galeri mekânında açmış olduğu sergilerine; Kuşkulu Ayna “Gerçek, Yansıma, Yanılsama” adlı karma sergi ile devam ediyor. Bu sergi gerek sanatçıları, gerekse sergilenen eserlerle zengin ve ilgi çekici bir içeriğe sahip. Bu çekiciliğiyle tüm sanatseverlerin ve basın mensuplarının yoğun ilgisini gören Kuşkulu Ayna sergisini; daha çok izlenebilmesi için 30 Haziran 2009 tarihine kadar uzatıyoruz.

Öncelikle serginin konseptine paralel olarak, her eserde yansıma olgusu izleniyor ve her çalışmada kendine özgü farklı bir derinlik boyutu görülüyor.  Serginin en ilginç çalışmalarından birisi olan; Bilge Alkor’un Bengi Dönüş adlı eserinde, tuhaf yansıma ve sanatçının yeğeniyle, yüzyıllar öncesindeki sanat eserinde var olan figürün benzerliği, bunların bir araya geliş biçimi ve yorumlanışı seyirciyi zaman içinde farklı bir yolculuğa ve bambaşka bir sorgulama dünyasının içine çekiyor.

Balkan Naci İslimyeli’nin birebir aynalar üzerine yaptığı çalışmaları ise; sizi sanat eseriyle iç içe olmaya ve daha ötesinde sanat eserinin içinde yer almaya davet ediyor. Bununla yetinmeyen sanatçı, kendi portresini de ayna üzerinde kullanarak, izleyiciye aynalara çok başka bir bakış açısından bakmanın yolarını sunuyor.

Aynadan fotoğraflara, heykelden seramiklere, tuvalden düzenlemelere kadar geniş bir malzeme yelpazesine sahip eserler arasında Meriç Hızal’ın düzenlemesi; kumaş, ayna ve altınla bezenmiş çeşitli biçimdeki malzemelerden oluşuyor.  Hormidias Sarayının kubbeleri ardından zamanın ve doğanın değişken döngüsüne tanıklık ediyor, dünyevi görünümlerin her birinin ayna üzerindeki yansımayla nasıl yok oluşa doğru gittiğini ve tekrar nasıl var olduğunu izleyebiliyorsunuz.

Serginin en genç sanatçısı olan Neriman Polat ise, galeri mekânının bir duvarını tamamen kaplayacak şekilde düzenlediği, fotoğraf enstalasyonu ile Kuşkulu Ayna’da yer alıyor. Bu eserinde sanatçı, aynaların belkide insan ömrü içinde yer aldığı en kuşkulu dönemi; yani geçliği anlatıyor. Burada bir geç kızın odasından yola çıkarak, izleyiciye sunduğu imajlarla, genç kızın aşırı tüketim dünyasına, pembe hayallerine ve gerçeklikler sandığı yanılsamalara dikkat çekiyor. Bu gizemli ve büyüleyici eserlerle buluşmanız için, siz saygıdeğer sanatseverlerimizi galerimize bekliyoruz…

KONSEPT: BALKAN NACİ İSLİMYELİ

Yüzyıllar boyunca Batı Resmi nesnel gerçeklik, Doğu resmi ise tinsel gerçeklik yolunda karşıt biçimler izleyerek gelişti. Dünya kültürünü çağdaş bir bireşimden alıkoyan bu katı ayırımın zahiri olarak yok edildiği düzlem yalnızca aynalardı. Gerçeği, yansımayı ve yanılsamayı birlikte içeren bu büyülü alanlar bir insanlık idealinin düşüyle duvarlarda asılı kaldı. Gerçeğin ele geçmez aurasına en derin yanıt Doğu ve Batı’nın kucaklaştığı bu coğrafyadan yani Türkiye’den gelebilirdi. Fakat bu olmadı. Yaratılmış bütün kültürlerin anılarıyla bezenmiş bu coğrafyada yetişmiş yedi önemli çağdaş sanatçı aynanın içinden geçerek bu yeni gerçeklik modeline ulaşmaya çalışıyorlar. Gerçeğin bozularak kendine yabancılaştırıldığı ve yapay gerçeklik modellerinin dünyayı kuşattığı çağımızda bu arayışın önemli bir alternatif oluşturabileceğini umuyoruz.

Bu önemli sergiyi, bu yazıyı okuduktan sonra görmek isteyeceğinizi daha çok umuyoruz. Ve işte yedi sanatçımız:” Beril Anılanmert, Bilge Alkor, Candeğer Furtun, Meriç Hızal, Nur Koçak Balkan Naci İslimyeli ve Neriman Polat”; bu gerçekle sizleri karşılaştıracak.          

Mine Sanat Galerisi’nin Nişantaşın’da açmış olduğu yeni galeri mekânında oluşacak olan bu sergide sanatçıların; resim, seramik, heykel ve enstalasyon çalışmaları yer alacak. Bu zengin içeriğe ve derin ifadeler dünyasına sahip, Kuşkulu ayna “ Gerçek – Yansıma – Yanılsama” sergisini 11 Mayıs – 11 Haziran 2009 tarihleri arasında Mine Sanat Galerisi Nişantaşı mekânında izleyebilirsiniz.