Resim Heykel 10. Yıl Sergisi

resimheykel_10

Resim Heykel 10. Yıl Sergisi

13 Mayıs – 30 Eylül 1994, Bahariye

MİNE SANAT GALERİSİ’NDE “10. YIL SERGİSİ”

İstanbul’un Kadıköy yakasının ilk çağdaş sanat galerilerinden Mine Sanat Galerisi kuruluşunun 10. yılını Eylül ayı sonuna kadar sürecek olan “10. Yıl Resim & Heykel Sergisi” ile kutluyor.

resimheykel10foto

“10. Yıl Resim & Heykel Sergisi”nde Özdemir Altan, Koray Ariş, Mustafa Ata, Tomur Atagök, Adnan Çoker, Server Demirtaş, Ali Teoman Germaner, Hüseyin Gezer, Hamit Görele, Meriç Hızal, Ergin İnan, Balkan Naci İslimyeli, Zeki Faik İzer, Nur Koçak, Hüsamettin Koçan, Tülin Onar, Zekai Ormancı, Ferit Özşen, Yusuf Taktak, Güngör Taner, Seyhun Topuz ve Şenol Yorozlu’nun yapıtları yer alıyor. Sergiye katılan sanatçıların yapıtları periyodik olarak değiştiriliyor.

Galerinin Sahibi Mine Gülener, “10. Yıl Resim & Heykel” sergisi ile Mine Sanat Galerisi’nin kuruluşunun 10. yılını kutlamanın yanısıra izleyiciye günümüz Türk sanatına damga vurmuş sanatçıların yapıtlarından örnekler sunmayı ve “Evrensel sanatının neresindeyiz?” sorusunu irdeleyerek yeni tartışmalara zemin yaratmayı hedeflediğini belirtiyor.

Galerinin Yeni Mekanı

Mine Sanat Galerisi’nin geçtiğimiz haftalarda Sokullu Sokak’taki yeni mekanını taşındı. Burası, yarım yüzyıl önce yapılmış üç katlı eski bir yapının giriş katı. Söz konusu mekan, bir sanat galerisinin taşıması gereken nitelikler gözönünde tutularak yeniden düzenlendi. Örneğin; odaların arasındaki kapılar ve taşıyıcı olmayan sütunlar kaldırıldı. Aynı zamanda pencereler, daire kapısı ve mutfak kapısı da kapatılarak resim asmaya elverişli duvar yüzeyi genişletildi. Banyo da iptal edilerek bir depo meydana getirildi. 80 metrekarelik bir alanı kaplayan galeriye müstakil giriş verildi.

Aydınlatmanın üzerinde önemle duran Mine Gülener, sanat yapıtları doğru ışık altında sunabilmek amacıyla galerinin tüm elektrik tesisatını değiştirtti. Işığı endirekt yansıtabilmek için alçı yuvaların içine yerleştirilen flüoresan lambalarda gün ışığı değerlerine sahip Osram marka özel ampuller kullanılıyor.

Bu durumuyla duvar yüksekliği 2.75m olan galeride resim, heykel, seramik, enstalasyon ideal ölçülerde sergilenebiliyor. Mine Sanat Galerisi’nin yeni mkeanı 250 milyon liraya mal oldu.