2'ye 1

2’ye 1

21 Mart – 14 Nisan 2007, Caddebostan (Refah Apt. – Ogün Sok.)

Sanatçılar:
Pelin ALTAY
Seçil ÇELİKTÜRK

21 Mart 2007 tarihinde sanatseverlerle buluşan Pelin ALTAY ve Seçil ÇELİKTÜRK’ün “2’ye 1” başlıklı sergileri 14 Nisan 2007 tarihine dek sürecek.

İki kişi, gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart günü, iki galeri mekânını kullanarak öz dünyaların yansımaları olan güncelerini birleştirerek bir sergi oluşturuyorlar. “Her çalışma güncenin parçalarını oluşturmaktadır” düşüncesinden yola çıkarak kişisel çalışmalarını birleştiriyorlar.

2’ye 1 başlıklı sergiyi eserlerinden oluştururken gerçekleştirdikleri aslında başlı başına bir eser oluyor.

İçinde bulunduğumuz gerçek dünya ve var olduğunu bildiğimiz düşsel dünya, bilinçaltımıza yerleşen anlık izlenimlerle ortaya çıkar. Bunlar, kendi dışında izleyiciyi düşünmeye yönelten ortak kaygılardır. Yapıtların genelinde görülen bütün bu ansal izlenimler yeni arayışların temelini oluştururlar.” düşüncesiyle bir araya gelen iki genç sanatçı, bu sergi için galerinin iki farklı mekanını kullanarak resim çalışmalarının yanı sıra yerleştirmelerle sergiyi oluşturuyorlar.

Sanatçılar sergide tuval üzerine yağlıboya resim çalışmalarının yanı sıra farklı malzemeler kullanarak yaptıkları çalışmaları da sergiliyorlar.

Seçil ÇELİKTÜRK bir yerleştirme çalışma sergiliyor. Yumuşak malzeme kullanımıyla gerçekleştirdiği üç boyutlu kocaman bir ağ sergiliyor. İki boyutlu resim çerçevesinin dışında gelişen, üç boyutlu sonuca boşlukta devinimsel hareketlerle olaşan form aracılığıyla dolama ve düğümlemelerle oluşturuyor. Bu çalışma, sergideki fikir geçişini, resimlerden güncelere akışı sağlıyor. Bu çalışmanın yanı sıra iki sanatçının ayrı zaman ve mekânlarda oluşturduğu günce niteliğindeki küçük boyutlu ve günün durumuna göre farklı malzemeler kullanılarak yapılan çalışmalar, içsel dünyanın günceleri, yine devinimsel bir performansla sergi mekânına yerleştiriliyor.

Ayrıca iki galeri arasında gelgitleri anlatan, izleyiciyi de işin içine katan bir performans olacak.

Mimar Sinan Üniversitesi Resim bölümünde lisans eğitimlerini farklı dönemlerde bitiren genç sanatçılardan 1983 K.K.T.C. doğumlu Pelin ALTAY aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Genç sanatçı karma sergilere ve sempozyuma katılmıştır.  Yüksek lisans tez döneminin bitirme aşamasında olan 1980 İstanbul doğumlu Seçil ÇELİKTÜRK ise 3 kişisel sergi açmış, pek çok karma sergiye, sempozyum ve atölye çalışmalarına katılmıştır. Branşıyla ilgili birçok kolda çalışmalar gerçekleştiren sanatçı çalışmalarına Moda’daki atölyesinde devam etmektedir.