Artbosphorus Çağdaş Sanat Fuarı 2010

Artbosphorus Çağdaş Sanat Fuarı 2010

14 Nisan -18 Nisan 2010

Sabahat Çıkıntaş “büyük ateş” projesiyle ARTBOSPHORUS 2010 İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı’nda..

14-18 Nisan tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Salonu’nda gerçekleştirilecek olan ARTBOSPHORUS 2010 İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı’na Mine Sanat Galerisi ile katılan Sabahat Çıkıntaş, “büyük ateş” sergi projesini sanatseverlerle buluşturacak.

“büyük ateş” sergi projesindeki işleri ile “big bang” den bugüne, o ilk andan şimdiki ana genişleyen evrenin hikayesini yansıtmaya çalışan Sabahat Çıkıntaş, katmanlarıyla zamanda yolculuk hissi veren evrensel süreci anlatırken insanın içindeki içsel dönüşümünü de vurgular.

Kullandığı renklerle, evrende kendi noktasını, kapladığı alanı da tanımlar gibidir. O nokta da bir evrendir. Kendi içindeki patlamayla o ilk evrensel patlama arasında benzerlikler kurar: Bir krizle, içerde volkan gibi kaynayan, sıkışan, dışarı çıkmak isteyen bir ateştir. Volkandan taşan lavların kendine yer açması, bir alan yaratması gibi yayılarak, yıkıcı yakıcı ilerlemesi içimizdeki tutkulu ruhsal dönüşümü hatırlatır. Bu “büyük ateş”tir.  Krizle gelen tahribatlar dört elementten biri olan ateş, kırmızıyla kendini gösterir. Ve bu süreci sanatçı, evrenin dengesi ve matematiği ile dönüşüm içerisinde gelişen, değişen bir içsel oluşum olarak bakar.

Renkte ve biçimde sade bir yaklaşım benimseyen Sabahat Çıkıntaş, elementler arası bağıntılardan evrensel yapının simgesel formlarına doğru ilerlerken KARE’yi seçer. Dönüşüm, kare formlarla ve onların dizilişleri ile anlatılır. Evrensel süreç ile insanın içsel dönüşüm hikâyesinin paralelliği karelerin karşılıklı kenarları ile anlatılır. Paraleller 90 derecelik açılarla birleştiğinde sivri köşeleri acıtır, kanatır. Çoğaldıkça ve saçıldıkça yeni yaralara, yeni oluşumlara, yeni biçimlere dönüşür.

“büyük ateş” Sabahat Çıkıntaş’ın 13 kişisel sergisi. 14-18 Nisan tarihleri arasında ARTBOSPHORUS 2010 İstanbul Çağdaş Sanat Fuar’ında.