Azime Oradaydı

Azime Oradaydı

13 Ekim – 15 Kasım 2012, Caddebostan (Ogün Sok.)

Azime Sarıtoprak, “Miyazaki Buradaydı” sergisinden sonra bu yıl “Azime Oradaydı” isimli ikinci kişisel sergisiyle Mine Sanat Galerisi Caddebostan mekanında.

Sanatçı, tuval çalışmalarında hiçbir zaman eksik olmayan masalsı lekeleri son dönem yapıtlarında da kullanmayı sürdürüyor. Yalnız bu kez kompozisyonlarına tuvali boydan boya kaplayan ya da tuvalin çevresini saran yazılar da eşlik ediyor. Açık renk zeminin üzerine akrilik kullanılmasıyla göze çarpan canlı renkler, sanatçının kendisini tamamıyla hayal gücüne bırakarak oluşturduğu biçimlerle ve insancıl karaktere sahip yaratıklarla bütünleşerek hoş bir izlenim yaratıyor. Tuvalin üzerine dikey olarak inen yazılar, Azime Sarıtoprak’ın doğup büyüdüğü coğrafyaya ait günlük konuşmada sıkça kullanılan kısa deyişlerden oluşuyor. Aynı zamanda çalışmaların isimlerini oluşturan “Aman Heri”, “Tohtadın mı?”, “Bugün Çok Döklüntülüyüm” gibi deyişler, “Azime Oradaydı” diyen sanatçının çalışmalarındaki  espiritüel yaklaşımı destekliyor. Romantik tavrın da hissedildiği bu yaklaşımda Azime’nin geçmişinde önemli anları barındıran köyü, hayal gücünde yeniden konumlandırılıyor. Azime’nin nerede olduğu sorusunun güncel cevabı olarak görülemeyecek olan bu sergi belki de sanatçının desen, baskı, tuval gibi her türlü çalışmasında vermeyi arzuladığı ve sözel olarak da sıkça tekrar ettiği samimiyetin kaynağına işaret ediyor.

Azime Sarıtoprak’ın “Azime Oradaydı” isimli kişisel sergisini 13.10.2012 – 15.11.2012 tarihleri arasında Mine Sanat Galerisi Caddebostan mekanında ziyaret edebilirsiniz.