Beyza Boynudelik "Ters Yüz"

2016, Cangıl, 29,5x24,5cm, gravür light

Beyza Boynudelik “Ters Yüz”

BEYZA BOYNUDELİK, “TERS YÜZ” SERGİSİ, 20 ARALIK TARİHİNDEN İTİBAREN MİNE SANAT GALERİSİ PALMARİNA BODRUM YALIKAVAK’TA!

20 Aralık 2016 – 25 Ocak 2017, Palmarina Bodrum

Mine Sanat Galerisi, Yalıkavak Palmarina Bodrum mekanında Beyza Boynudelik’in son dönem desen ve gravür çalışmalarını “Ters Yüz” başlığı altında sergiliyor.

Sanatçının aklına takılan karşıtlıkları barındıran işleri, insanın kendini, doğayı ters-yüz / alaşağı etmesi – edebilmesi  sebebiyle, aynı anda hem yapıcı hem yıkıcı olan potansiyeline bir gönderme niteliğinde. Aynı şekilde bu sergi kapsamında biricik/tek olma ve çoğalma olgusu ile de bu zıtlığı kurgulayan sanatçı Beyza Boynudelik’in, önceki dönem işlerinde  hali hazırda ele aldığı teknoloji-doğa ve insan-hayvan ilişkileri ise seçkideki desen ve baskılarda işlenmeye devam ediyor. Yapıtlardaki neredeyse apatik hale gelen, gerçek iletişimi unutmuş ve yalnızlaşmış kent insanı ile kente dair simgesel olgular, doğayla yeniden iletişime geçme çabasında. Bu nedenle sosyolojideki “maskeli birey” tanımını sıkça kullanan sanatçının yapıtları, anonim olan ve tanımlı olanın da ilişkisinin araştırıldığı bir deneysel alan haline geliyor. Daha geniş çerçevede “temas” üzerine düşünen sanatçı, şeylerin negatifi-pozitifi, direkt olma-dolaylılık hali, sahtelik-gerçeklik gibi alt başlıklarla, içerikle beraber teknik göndermelerle de sorularını sormaya devam ediyor.


Beyza Boynudelik’in “Ters Yüz” başlıklı sergisi 20 Aralık 2016 – 25 Ocak 2017 tarihleri arasında Mine Sanat Galerisi Yalıkavak Palmarina Bodrum mekanında izlenebilir.

Serginin açılış kokteyli 20 Aralık 2016, Salı Günü, Saat: 17:30’da, Mine Sanat Yalıkavak, Palmarina mekanında, sanatçının katılımıyla yapılacaktır. Tüm sanatseverler davetlidir.

beyza boynudelik davetiye