Burcu Yavuz "Somnium"

davetiye

Burcu Yavuz “Somnium”

21 Ekim – 21 Kasım 2015, Palmarina

BURCU YAVUZ’UN “SOMNIUM” BAŞLIKLI SERGİSİ, 21 EKİM TARİHİNDEN İTİBAREN MİNE SANAT BODRUM YALIKAVAK PALMARİNA ŞUBESİNDE.

Resim eğitimini Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi’nde alan genç sanatçımız Burcu Yavuz, resim çalışmalarına İstanbul ve Bodrum’da devam etti. Ayrıca 1999 yılında İzzet Öz’ün önerisi ile televizyonda sanat programları yapmaya başladı. 1999 – 2002 yılları arasında Süper Kanal’da “Burcu Burcu” adlı sanat programıyla ismini duyurdu. 2003 – 2004 yıllarında ATV’de “Dekoraktif” adlı programın yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı. Programlarında, resim, heykel, fotoğraf, sinema, tiyatro ve mimari üzerine konuları irdeleyen Yavuz, sanata olan tutkusunu seyirciye aktardı.

Sanatçı, program çalışmalarının yanında resimden kopmayarak, bilinmeyeni, gözle görülmeyeni tuale yansıtmaya devam etmiştir. Çocukluğundan beri rüyalarında gökyüzünü seyreden Yavuz, bu rüyaların etkisiyle insanoğlunun henüz görüp erişemediği uzayın derinliklerini keşfetmek çabasındadır. Kurmaca ve gerçek olanın dünyasını sorgulayan, biçimler ve renkler yoluyla sırları çözmeye çalışan sanatçının resimleri kendi rüyalarının bir dışavurumudur. Latince ‘rüya’ anlamına gelen “Somnium” kelimesi, Yavuz’un eserlerini tanımlar vaziyettedir.

IMG_2001

Akrilik boya kullanarak, sıçratma tekniğini çalışmalarında sıkça deneyimleyen Yavuz, genelde siyah fon üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Burcu Yavuz, Mine Sanat Galerisi Bodrum Yalıkavak Palmarina’daki şubesinde “Somnium” adlı sergisiyle izleyicilere son dönem çalışmalarından bir seçki sunuyor.

 

Burcu Yavuz, Somnium sergi açılışı 21 Ekim 2015, Çarşamba Saat: 18:00’da, Mine Sanat Palmarina mekanında yapılacaktır.