Cansu Tanpolat "peekaboo"

peekaboo

Cansu Tanpolat “peekaboo”

7 Ekim – 7 Kasım 2015, Nişantaşı

CANSU TANPOLAT’IN “ PEEKABOO” BAŞLIKLI SERGİSİ, 7 EKİM TARİHİNDEN İTİBAREN MİNE SANAT NİŞANTAŞI MERKEZ GALERİSİ’NDE.

Küratör: Dolunay May

Genç sanatçı Cansu Tanpolat; “Peekaboo” başlığı altında topladığı son dönem çalışmalarıyla 7 Ekim 2015 tarihinden itibaren Mine Sanat Nişantaşı’nda.

Peekaboo; ellerimizle sakladığımız yüzümüzü aniden ortaya çıkarıp, bir bebeğe “ce” yaptığımız oyunun, İngilizce konuşan toplumlar dışında da kabul gören ismi. Genç sanatçı; insan zihninin alışılagelmiş, nesne-özne temelli algı biçimlerini sorguladığı çalışmalarını, bu oyunda bebeğin verdiği tepkiyle özdeşleştiriyor. Ellerle gizlenen yüz ile yine saklama-ortaya çıkarma fiilinin kaynağına ilişkin bebeğin her defasında “hayret” temelli yaklaşımı, insanın olgunlaştıkça geliştirdiği ön kabullü algısı hakkında derin ipuçları sunuyor.

c_tanpolat

Tanpolat, zihnin “nedensellik ilkesi” zemininde kurulu dış dünya algısını tersyüz ederek, tıpkı peekaboo oyununda bebeğin yaşadığına benzer bir deneyimi, ‘ne’ oldukları belirsizleştirilmiş çalışmalarıyla izleyene yaşatıyor. Sanatçının Peekaboo sergisi, heykeli aşan, metal formlar ve çoğunluğu bu formların yaratım aşamalarını belgeleyen çizimlerden oluşuyor.

Cansu Tanpolat, Peekaboo sergi açılışı 7 Ekim 2015, Çarşamba Saat: 18:00’da, Mine Sanat Nişantaşı mekanında yapılacaktır.