Doç. Dr. Bozkurt ŞENER Koleksiyon Sergisi II

Doç. Dr. Bozkurt ŞENER Koleksiyon Sergisi II

1 Ekim – 10 Kasım 2007, Caddebostan (Ogün Sok.)

10. İstanbul Bienali ve Bienal dönemine paralel sergilerle canlanan İstanbul sanat mekanları izleyiclere ulaşıyor. Bu hareket içerisinde, 80’li yıllardan beri Anadolu yakasının çağdaş sanat mekânı olma özelliğini taşıyan  Caddebostan Mine Sanat Galerisi, Bozkurt ŞENER koleksiyon sergisi ile 10 Kasım 2007 tarihine dek devam edecek olan sergiye ev sahipliği yaptı.

Sergi, Bozkurt ŞENER koleksiyonunda eserleri bulunan sanatçıların İsmail ACAR, Onay AKBAŞ, Hoca ALİ RIZA, Özdemir ALTAN, Maide AREL, Ruhi AREL, Şemsi AREL, Mustafa  ATA, Ivan AYVAZOVSKY, FORTUNE ARDİTİ,MUSTAFA ALTINTAŞ FERRUH BAŞAĞA, Bedri BAYKAM, BENEDİTO, Nurullah BERK, Şadan BEZEYİŞ, Cihat BURAK, CHILDESCU, CİVANYAN, İbrahim ÇALLI, Ali Avni ÇELEBİ, Adnan ÇOKER, Salvador DALİ, Cevat DERELİ, Abidin DİNO, Burhan DOĞANÇAY, Metin EROĞLU, Devrim ERBİL, Neşe ERDOK, Seçil EREL, Berdi Rahmi EYÜBOĞLU, Adem GENÇ, Mehmet GÜLER, MEHMET GÜLERYÜZ, Ergin İNAN, BALKAN NACİ İSLİMYELİ,NURİ İYEM, Zeki Faik İZER, Necdet KALAY, Hasan KAVRUK, KOMET, François MİLON, MONTUAN, Zühtü MÜRİDOĞLU, Zekai ORMANCI, Pablo PİCASSO, RODENKO, İBRAHİM SAFİ,SARTORİUS, SERBİNOV, Yusuf TAKTAK, Güngör TANER, Süleyman Saim TEKCAN, Cemal TOLLU, Ömer ULUÇ, Burhan UYGUR, Eşref ÜREN, Adnan VARINCA, Utku VARLIK, Şenol YOROZLU  eserleri ile hazırlanıyor.

Ayrıca bu sergi için tüm koleksiyonu içeren bir sergi kitabı bulunuyor. Koleksiyonun belgesi, sanatseverlerle sürekli paylaşımı ve aktarılabilmesi için gerekli olan, kitap Mine Sanat Galerisinden temin edilebilecek.

1956 yılında doğan ve çocuklu yıllarını resim yaparak geçiren ve bugün bildiğimiz pek çok sanatçı tarafından ileride sanatla iç içe olacağı tahmin edilen Bozkurt ŞENER, bugün Türkiye’de ve dünyada aranılan önemli göz cerrahlarından biridir. Çocukluk yıllarındaki ilgisi ve merakının bir yansıması olarak 1992 yılında sanatçı Mehmet GÜLER’in tablosuyla başladığı kişisel zevki yıllar içerisinde onu koleksiyon sahibi yapmıştır.

Lirik Soyut Sanattan özellikle zevk aldığını belirten Bozkurt ŞENER Çağdaş Türk Sanatçılarıyla başladığı koleksiyona Mine Sanat Galerisi sahibi Galerist Mine GÜLENER’in resim ve sanatçı seçimlerinde kendisine destekleriyle oluşturmaya başlamıştır. ŞENER, koleksiyonculuğa Çağdaş Sanat çizgisini bozmadan yabancı sanatçıları da ekleyerek devam etmiş ve sonrasında Klasik Türk sanatçılarının da içerisinde bulunduğu koleksiyonu oluşturmuştur. ŞENER, gerçekleştirdiği ikinci koleksiyon sergisinde de Mine GÜLENER ile birlikte çalışmaktadır.

Bozkurt ŞENER 90’lı yılların başlarından beri koleksiyonerliği nedeniyle de takip ettiği sanat ortamında özellikle 2000’den itibaren artış gösteren sanatçılar,  sanatçılara ulaşabilmemizi sağlayan galerilerin sayısındaki artış, müzelerin kuruluşu ve İstanbul’un kültür kenti haline gelmiş olması nedenleriyle sanat ortmanın canlandığını belirtti.

Acıbadem göz hastanelerinin medikal direktörü olan Dr. Bozkurt ŞENER,  şimdilerde koleksiyonundaki resimlerini sergileyebileceği geniş alanları kullanarak hastane ziyaretçileriyle paylaşmaktadır. Ancak Mine Sanat Galerisi’nde 10 Kasım’a dek devam edecek olan sergi ile daha fazla izleyiciye uşamayı hedefliyor.