H. Avni ÖZTOPÇU

H. Avni ÖZTOPÇU

13 Ekim – 13 Kasım 2008, Caddebostan (Ogün Sok.)

İstanbul’un çağdaş sanat galerilerinden Mine Sanat Galerisi bu yılda çağdaş çizgisinden ödün vermeden, H.Avni Öztopçu ile 2008 – 2009 sezonuna merhaba diyor.

Öztopçu, 14 yıllık bir zaman dilimi içerisinde yaptığı resimlerden seçtikleriyle izleyici karşısına çıkıyor. Bu süre içerisinde, çalışmalarında baştan sona gelirken bazı farklılıklar gözlenebilir.
Zaman içerisinde sanatsal problemlerinin değişebilmesine karşın değişmeyen kurmak istediği dünya olsa gerek. 1988 yılında açtığı sergide açıklamaya çalıştığı mekan düşüncesi: “Kendine özgü hayatı olan, hayali bir mekan kurmak istiyorum. Düşünsel olarak kurulan bu kurgusal mekan, yabancı bir hayattır. Fakat o, aynı zamanda içimizde soydaş eğilimler canlandırır ve bir yakınlık-yabancılık arasında gidilip gelinir. Bu kurgusal mekan, çevremizde yaşanan kargaşaya karşı her bir biçimi keyfiliğinden kurtarma, mutlak değerlere yaklaşma, görünüşler dünyasında huzur noktasını bulma uğraşısını verir.”

H. Avni Öztopçu’nun çalışmalarını 13 Kasım 2008 tarihine dek Mine Sanat Galerisi Caddebostan mekanında izleyebilirsiniz.