H. Avni Öztopçu "Alan Denemeleri ve Tekler"

avni öztopçu kapak görseli

H. Avni Öztopçu “Alan Denemeleri ve Tekler”

H. AVNİ ÖZTOPÇU, “ALAN DENEMELERİ VE TEK’LER” SERGİSİ, 1 AĞUSTOS TARİHİNDEN İTİBAREN MİNE SANAT GALERİSİ BODRUM YALIKAVAK PALMARİNA’DA.


1 Ağustos – 20 Ağustos 2016, Palmarina


Mine Sanat Galerisi, Bodrum-Yalıkavak Palmarina mekânında H. Avni Öztopçu’nun son dönem çalışmalarını “Alan Denemeleri ve Tek’ler” başlığı ile sergiliyor.

Avni Öztopçu’nun “Dönemler” sergisi sonrasında “Tek’ler ve Korunaklar” 2014 yılında açtığı son sergisiydi. İki sergide de sanatçı, otuz yıl içinde ele aldığı problematiği, kendi dönemleri içinde oluşan kurgusal değişimleri, bir bütün içinde görmemize olanak veren bir mekanda bir araya getirmişti. Avni Öztopçu’nun resimlerindeki sürece baktığımızda, aynı tavrın çoğalan katmanları üzerinden ilerlediğini ve zaman zaman önceki denemelerini yeniden deneme alanlarına çektiğini görürüz. “Alan Denemeleri ve Tek’ler” sergisinde bu denemelerin bir bölümüyle karşılaşacağız.

Tek’lerin öncesi 1985 yılının merkezli resimleridir ve bu sergideki resimlerin hazırlayıcılarıdır. Yalın ve mutlak biçimler üzerinden huzur alanlarına ulaşılmak istenmiştir. “Alan Denemeleri ve Tek’ler” huzur alanları üzerinden biricik insana, insanın kendi alanına dokunma isteği daha da kuvvetlenmiştir. Süregelen hayata dair bir tavırdır. Kendi alanının üzerinden dar zamana sıkışmayan geniş zamana varma isteğidir. TEK’in ya da TEK’lerin hali, halleridir; his alanıdır; ve Tek’ler tek olarak kalırken aynı zamanda diğer teklerle mesafeli birlik olma çabası görülebilmektedir.

H. Avni Öztopçu’nun “Alan Denemeleri ve Tek’ler” başlıklı sergisi 1 – 20 Ağustos 2016, tarihleri arasında Mine Sanat Galerisi Bodrum-Yalıkavak Palmarina  mekânında izlenebilir.

Serginin açılış kokteyli 1 Ağustos 2016, Pazartesi Saat: 19:00’da, Mine Sanat Yalıkavak, Palmarina mekanında, sanatçının katılımıyla yapılacaktır.

Mine Sanat Galerisi: Yalıkavak, Palmarina No: D105 Merkez. Mah. Çökertme Cad.
48990, Bodrum / Muğla

+90 (536) 553 50 66

IMG_6829