Mehmet GÜLERYÜZ

mehmet_guleryuz

Mehmet GÜLERYÜZ

3 Mart – 28 Nisan 2005, Caddebostan (Refah Apt.)

Desensel sıçramalar: Güleryüz Trampolin’de!

Mehmet Güleryüz’ün farklı tür ve dönemdeki çalışmaları, 3 Mart-28 Nisan tarihleri arasında Mine Sanat Galerisi’nde sergileniyor. Çağdaş Türk deseninin en büyük ustası, sergi tarihleri arasına bir de sürpriz ekliyor: bir desen performansı!

mehmet_guleryuz

Mehmet Güleryüz’ün, 1963’den bu yana tutkuyla sürdürdüğü desen çalışmaları arasından yapılan bir seçkiyle mini bir retrospektif özelliği kazanan sergi, 40 yılı aşan bir sanat yaşamının da özetini sunuyor.

1963 yılında İstanbul Şehir Galerisi’nde açtığı ilk desen sergisiyle tanınmaya başlayan Güleryüz, desen alanındaki yetkinliğinin ötesinde resim ve heykel çalışmalarıyla da farklı türlerde eserler veren ender sanatçılarımızdan. Trampolin sergisinde, Güleryüz’ün, alanında ekol olan benzersiz desenlerinin yanı sıra, İstanbul Devlet Opera ve Balesi için yaptığı “Carmen” yağlı boya tablosu da görülebilecek.

Güleryüz’ün 40 yıl gibi uzun bir sürece yayılan desen serüveni, serginin adına yakışır biçimde, bir “trampolin”deki sıçramaları andırıyor. Güleryüz’ün kendi, resmi, dünya ve zamanla ilgili meseleleri desenlerinin dilini farklılaştırırken, kurgusuna yenilikler katıyor ve onu, dünya çapında bir desen ustası olmaya götürüyor. Güleryüz desenle ilişkisini,”desen, benim bünyemdedir. Sadece bünyeme izin veririm. Bu bünyede oluşan ilk jestlerin akılla takibidir desen ve ancak sürekli tasarlayan bir bünye bu tür jestlerin peşinden gider” diyerek açıklıyor.

Sanatçının 2004 yılı Ocak ayında Yapı Kredi Kültür merkezinde gerçekleştirdiği performansı, ilk kez Anadolu yakasında Mine Sanat Galerisi’nde, sadece meraklı ve şanslı sanatseverlere açık olmak üzere tekrarlanacak, Güleryüz’ün galeri mekanını kullanarak gerçekleştireceği performansının tarihi sürpriz olmakla birlikte, serginin ikinci haftası gerçekleştirilmesi bekleniyor. Yoğun bir ilgiyle beklenen performans, Güleryüz’ün hayat enerjisini açığa çıkarırken, deseninin sırlarını keşfetme olanağı verecek. Kaçırılmaması gereken bu performans, sanatçının hayatındaki sıçramalara tanıklık etmek adına önemli bir fırsat sunuyor.