Miyazaki Buradaydı

Miyazaki Buradaydı

14 Temmuz – 30 Ağustos 2011

Sanatçı Azime Sarıtoprak’ın 2009’dan bu yana gerçekleştirdiği “Miyazaki Buradaydı” serisine ait çalışmalar Mine Sanat Galerisi Caddebostan mekanında izleyiciye alternatif bir tanıklık sunacak.

Akrilik, suluboya ve karışık teknik ile gerçekleştirilen çalışmalar, galeri mekanını, hislerin renklerle geliştirebileceği bir alana dönüştürüyor. Şimdilerde özlemlerimiz içinde andığımız Metropol dış…ı yaşamın içe hitap eden samimi ortamı birbirinden farklı sevecen karakterler ile zenginleştiriliyor. Özlemin yaratabileceği melankoli ve kaotik halden uzakta gelişen renklerin ve karakterlerin dinamizmi Japon anime ustası Hayao Miyazaki’yi bu noktada sanatçı ile işbirliği haline getiriyor. Miyazaki’nin filmlerinde kullandığı yerel mekanlar ve kendi hayal dünyasının yüce çözümleri altında gelişen olaylar, sanatçının yaşamından resimlerinde geliştirdiği pozitif hislere geçişini sağlamaktadır. İzleyicinin, bu tinsel işbirliği ile hem saflığı hem de yaşanılan mekanın oluşturabileceği nefes alanını hissetmesi mümkündür.

Sarıtoprak, Marmara Üniversitesi Resim Öğretmenliği’nden mezun olmuş ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde yüksek lisansına halen devam etmektedir.Sergi 14 Temmuz – 30 Ağustos tarihleri arasında Mine Sanat Galerisi Caddebostan mekanında ziyaret edilebilir.