Nara Walker "Kaosun İçindeki Güzellik"

DSCN4471

Nara Walker “Kaosun İçindeki Güzellik”

17 Mayıs – 5 Haziran, Palmarina

Avustralya kökenli ödüllü sanatçı Nara Walker, güzel sanatlar alanındaki Bachelour derecesini Avustralya’daki Griffith Üniversitesi’nde almıştır. Onun dünyaya olan hayranlığı, sanatını pek çok ülkeye taşımasına ön ayak olmuştur. Daha önceleri Fransa, İtalya, Portekiz, Almanya, Norveç, Gürcistan, ABD, ikamet ettiği ülke olan İngiltere ve şimdi Türkiye’de sergi açan sanatçı, yakın tarihte de Şanghay, Singapur, Milano ve New York’ta sergiler düzenleyecek.

“Kaosun İçindeki Güzellik” Nara Walker’ın Türkiye’deki ilk sergisidir. Sanatçının işlerindeki her bir fırça darbesi bir yandan saf duyguyu temsil ederken bir yandan da resim ve izleyici arasında bir bağlantı kuruyor. Yaratım süreciyle buluşan eser, fiziksel bir parça olarak ortaya çıkıyor. Sanatçının kullandığı yağlı boya ise bedenin fizikselliğini çağrıştırıyor ve aynı zamanda oynundaki zihin katmanlarını gösteriyor.

Nara Walker, şehvet içeren işlerinde Soyut Ekspresyonizm’i sürdürür. Ariadne’nin İpliği’ndeki gibi izleyici metaforların ve şahane renklerin yolculuğuna çıkar. Her bir parça hareketin bir ilüzyonu gibidir.

Walker, 17 Mayıs günü, sergi açılışında, füzen kalem ile bir performans sergileyecektir. Bu performansta sanatçı kol uzunluğunu kullanarak, bedeniyle oluşturduğu izleri takip ederken bir nevi deneme-yanılma yoluyla bilinçaltı ve fiziksel beden arasındaki bağlantıyı görmemizi sağlayacak.

 davetiye pdf