Pesent DOĞAN

PesentDogan_a

Pesent DOĞAN

27 Eylül – 18 Ekim 2010, Caddebostan (Ogün Sok.)

Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü hocalarından Ressam Pesent Doğan, Eylül ayında Mine Sanat Galerisi Caddebostan mekanının kapılarını yeni sezona açıyor. 27 Eylül 2010 Pazartesi günü yapılacak olan açılışla izleyici sanatçının geçmiş dönemlerde yaptığı çalışmalarının yanısıra , en yeni resimlerinide görme fırsatı bulacak.

Mimar Sinan Üniversitesi Dinçer Erimez atölyesi mezunu olan Pesent Doğan, yurtiçinde ve yurt dışında birçok kişisel ve karma sergi açmış, 47. ve 49. Devlet Resim Heykel Müzesi Yarışması ile toplam yedi ödülü almaya hak kazanmıştır.Doğan çalışmalarına  İstanbul’da devam etmektedir.

Sergide tuval üzeri yağlıboya çalışmalarının yanısıra, sanatçının kolajlarıda izlenebilecek. Bu çalışmalarla bizi gizemli bir soyut d ünyaya sürükleyen ressam;  resimlerinde kimi feminen ögelerle kadın olma halini sorgularken, bir yandanda renk ve desen ağırlıklı biçim anlayışıyla zaman zaman konstrüktivist bir yapı kuruyor ve bu kurduğu yapıyı hiç kuşkusuz renklerinde uyguladığı kontrast ve tonal değerlerle daha hassas bir biçim anlayışı çerçevesinde, adeta  lirik bir kompozisyonla izleyiciye sunuyor. Bu geometrik kurgusal boyutla birlikte, aşırı zıtlıklardan uzak duran ressam, yeni baştan inşaa ettiği mekanlarıyla şiirsel bir bütünlüğe varıyor.

27 Eylül – 18 Ekim 2010 tarihleri arasından Mine Sanat Galerisi Caddebostan mekanında sürecek olan sergide, sanatçının tüm içtenliğiyle sunduğu gizemli dünyasını keşfedebilir  ve  soyut bir lirik yolculuğa çıkablirsiniz…