Sabahat ÇIKINTAŞ "Bağıntı-lar"

Sabahat ÇIKINTAŞ “Bağıntı-lar”

14 Aralık – 10 Ocak 2010, Caddebostan (Ogün Sok.)

Mine Sanat Galerisi bu kez sanatında özgünlüğü ve minimalist tavrıyla dikkatleri çeken sanatçı; Sabahat Çıkıntaş’a Caddebostan galerisinin kapılarını açıyor.Sanatçının “Bağıntı-lar” temalı 12. kişisel sergisi, 14 Aralık 2009 – 10 Ocak 2010 tarihleri arasında bu mekanda siz sanatseverler tarafından izlenebilecek.

Sanat eğitimine, hocası olan Yusuf Taktak’ın atölyesi “ Atölye Üçgen “ de başlayan sanatçının eserlerinde; üst üste bindirilmiş veya yan yana getirilmiş, alabildiğine yalın bir karmaşayı yansıtan düzen kurgusu içinde (kare) geometrik yapılar; kurgu matematik ilişkilerinin içinde, hem kendi geometrilerini yaratıyor ve hem de bu geometrinin dünyaya değil, aslında sanata ait olduğunu hissederek kavramamızı sağlıyor… Kendisine de sezgiyle kavranan akılla sınan yeni anlam alanları yaratıyor… yaşamsal bir ritim duygusuyla yaratıcı estetik bir bilinç çıkarıyor.

Şeffaf plastik gibi çeşitli malzemelerin zemin alındığını ve boyaların üst üste gelmesi ve kazınmasıyla özgün dokuların elde ettiğini belirgin bir biçimde kendi özgün tekniğinde görebiliyoruz… Bunun yanında resimlerin sunumunda da yine farklı tavrinı net ortaya konuyor ve eserlerini pleksglas kutular içerisinde sunarak ışıklı bir yanılsama yansıtıyor… bizlerde bu yanılsamadan yansıyan ışığı hissedebiliyoruz….!

Sanatçı “BAĞINTI-LAR”temalı 12.sergisinin içeriğini sanatseverler için (Bağıntı-lar/2009) metninden alıntıyla şöyle açıklıyor:

“ BAĞINTI-LAR…İnsan, duyulur dünyasında kendi alanını yarattığında; onun öncesi durumu, başlangıçı ve tetikleyicisi olup hep sonraya bağıntı-larla devam eder. Serüveninde ilk karşılaştığı şey – şeylerle .. (Madde – öz – olay – iş – durum ve tüm yaşamsal veriler….vs.) kendi mücadelesi başlar…bilinçli olmanın kendisini diğer canlılardan ayırdığının ayırımıyla , bilinçlenerek.. araştırır-bakar , bakarken görmeyi öğrenir..fark etmeye ve keşfetmeye bağlanır.….!!

Anlar ki uzamda yer kaplayan tüm canlı cansız varlıklar birbirleriyle ÖNCENİN TETİKÇİLİĞİ İLE SÜREKLİ SONRAYA BAĞINTI-LARLA HER ŞEY KENDİ İÇİNDE DIŞSAL VE İÇSEL BAĞLANARAK ÇOĞALIR VE BU ÇARK SÜREKLİ DEVAM EDER…

Kendi sanatçı duruşuyla bu çark içinde yerinin alan Sabahat Çıkıntaş’ın 14 Aralık 2009 Pazartesi günü saat: 17:00’de gerçekleşecek olan “Bağıntı-lar” sergisi açılış kokteyline siz sanatseverleri bekleriz…