Sanatsal Müdahaleler

Balkan Naci İslimyeli_Afrika Karayazı II Dijital Fotoğraf 100x130 cm. 2010

Sanatsal Müdahaleler

7 Haziran -23 Haziran 2016, Palmarina

Müdahaleli Baskılar, Çağdaş Türk Sanatına kendi tarzı ve sanat problematiğiyle düşünsel ve estetik katkılarda bulunmuş on dört değerli Türk sanatçısını özel bir sergide buluşturuyor: Halil Akdeniz, Özdemir Altan, Tomur Atagök, Bedri Baykam, Bubi, Yücel Dönmez, Adem Genç, Meriç Hızal, Ergin İnan, Balkan Naci İslimyeli, Nur Koçak, Tülin Onat, Yusuf Taktak ve Güngör Taner.

Sergi temelde, anılan sanatçıların yapıtlarını geniş kitlelere ulaştırmayı hedefleyen bir projenin ilk basamağıdır. Bu projenin amacı, bir yandan Çağdaş Türk Sanatını ve sanatçılarını uluslararası düzeyde tanıtmak, bir yandan da serbest piyasa koşullarında öncü sanatçıların özgün yapıtlarına sahip olma olasılığı sınırlı potansiyel koleksiyoncu ve sanatseverlerin önünü açmaktır.

“Sanatsal Müdahaleler” sergisi, sanatçıların kendilerine ait baskı çalışmalarını, üzerine boya veya farklı malzemelerle sanatsal müdahaleler uygulayarak, orijinal bir hale getirdikleri işlerden oluşmaktadır. Sergideki işlerin her biri özgün ve tek, ayrıca uluslararası sertifikalıdır. Sanatın eleştirisi ve kuramında her söylem, kendinden önce söylenmiş olana mutlaka bir şeyler borçludur. Teklik ve biriciklik, bilindiği gibi geçen yüzyıldan bu yana sorgulanan bir kavramdır.

Baskılar üzerine sanatçıları tarafından boya ile yapılan müdahalelerin asıl nedeni, bu yapıtların her birini diğerinden ayırarak, onlara bir tıpkıbasımı, eşi ya da kopyası bulunmayan anlamında tekil ve otantik bir nitelik kazandırmaktır.

İzleyicinin bilinç ve duygu dünyasına dokunarak, yaşamla sanat arasında bir köprü kurma stratejisiyle olgunlaşan ve 07 Haziran 2016 tarihinde Bodrum-Yalıkavak, Palmarina’da bulunan Mine Sanat Galerisi’nde açılacak olan “Sanatsal Müdahaleler” sergisi, 23 Haziran 2016 tarihine kadar görülebilir.

Proje Direktörü: Meral BOSTANCI

Nisan, 2016

Bubi