Selim ALTAN

Selim ALTAN

21 Şubat – 18 Nisan 2008, Caddebostan (Ogün Sok.)

selim2

Çağdaş Türk Sanatında 1985 yılından beri önemli bir yeri olan Mine Sanat Galerisi 21 Şubat – 18 Nisan 2008 tarihleri arasında Sanatçı Selim ALTAN’ın eserleriyle sanatseverlerle buluşuyor.

Contemporary 2007’de Mine Sanat Galerisi ile desenleri ile gündeme gelen Sanatçı Selim ALTAN 2008 yılında da galeri mekanında 8.kişisel sergisini gerçekleştiriyor.

1959 yılında İstanbul’da doğan Selim ALTAN, 1978’de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü’ne girdi. Neşet Günal ve Adnan Çoker atölyelerinde eğitim gören Altan 1985 yılında Şeref Akdik sanat ödülünü aldı. 1986 yılında mezun olan Selim Altan çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

Yurt içinde ve Prag, Brüksel, Atina, Kopenhag, Kazakistan, Londra’da karma sergilere katılmış olan sanatçı, Lefkoşa ve İstanbul’da olmak üzere toplam 7 kişisel sergi açmıştır.

Selim ALTAN resimlerini oluştururken anın dışavurumunu kullanarak hiçlikten yola çıkar. Geleneksel yapı ile hareket eder.  Ancak ilkele ve hiçliğe  yapıyı bozarak ulaşmayı hedefler. Varederek ulaşmayı hedeflediği hiçlik, ressama ait yeni bir dünya oluşturur.

Yüzeyde gördüğümüz imgeler tanımlayabileceğimiz imgelere benzemese de bize dair olduklarını soyut bir dille hissetirmektedir.

İçsel olarak başlayıp aklın, duyguların ve rastlantıların birleşimiyle ifade bulur.

Sanatçının zamanda içgüdüsel anlatımları yaratı anlarında oluşan süreçte yüzeyde gözle görülür bir eylem alanına dönüştürür. Heyecanlı ve atak bir üretim sanatçının içsel tepkilerini ortaya koymaktadır. Doğal bir gereklilik halinden oluşmuş ve herhangi bir şeye tam olarak da benzemediklerinden ötürü bir bütün olarak yalnızca kendileriyle ilgili bir yaşam biçimi sunarlar.