Serkan Bayer Rasdelka II (Doğu-Batı)

ATÖLYE

Serkan Bayer Rasdelka II (Doğu-Batı)

13 Mayıs – 13 Haziran 2016, Mine Sanat Galerisi, Nişantaşı

SERKAN BAYER’İN “RASDELKA II (DOĞU – BATI)” SERGİSİ, 13 MAYIS’TAN İTİBAREN MİNE SANAT GALERİSİ NİŞANTAŞI’NDA!

1975 Elazığ doğumlu olan sanatçı, ilk sanat çalışmalarına yakın zamanda kaybettiğimiz değerli sanatçımız Cemal Arslan ile çırak olarak başladı. 4 yılı bulan bu eğitimin ardından akademik eğitim ve devam eden süreçte 2000’li yılların başlarında yüksek lisans sürecinde sanat teorisi ve felsefesi konusundaki eğitimini ODTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı ve önemli sanatçılarımızdan Prof Dr. Jale Nejdet Erzen tarafından alarak felsefi altyapısını güçlendirdi.

1999-2011 yılları arasında devam ettiği ve üzerinde titizlikle çalıştığı, din mitolojilerinden ve dinsel mitoslardan beslenen sanatçı, eserlerinde antik çağ efsanelerini de işlemiştir. 2011’den itibaren yeni soyut kavramsal dönemini başlatan sanatçı, çağdaş resimde Rasdelka kavramını gün yüzüne çıkartmıştır.

Bir önceki sergilerine nazaran bu sefer görünmeyeni 3 boyutlu olarak da görünür kılan Serkan Bayer, soyut ve somut kavramları simgeselleştirerek izleyiciye sunuyor. Resimlere baktığımızda ilk gözümüze çarpanın bilgelik gömleği olarak adlandırdığı dış örtünün içerisinde bulunan soyut figürler oluyor. Hacimsel olarak çok katmanlı ve 3 boyutlu olan eserler sanatçının geliştirdiği özel harcı ve farklı uygulamalarıyla öne çıkıyor. Rasdelka serilerini süreç içerisinde geliştiren sanatçı eserlerinde kendi geliştirdiği farklı teknik ve bakış açılarını sergiliyor.

Serkan bayer davetiye NEW 2