Süheyla Sabır "İzler & Dönüşümler"

web

Süheyla Sabır “İzler & Dönüşümler”

5 – 27 Nisan 2016, Palmarina

Önceki yıllarda “sis”, “rafine”, “Mekanda Zamanın İzleri”, “Sonsuz Sezgi ve Arada Durumlar”, “Sezgisel Manzaralar”, “Çekmecemden Çıktılar” gibi başlıklar altında sergiler açan Süheyla Sabır, şimdi deneysel bir yaklaşımla oluşturduğu eserlerle karşımıza geliyor.

Farklı teknikler ve malzeme kullanmayı seven sanatçı, bu sergide de malzemeye ağırlık veriyor. Müdahalelere açık, esnek, süreç içerisinde değişime uğrayan, yırtılan yaralardan yeni alanlar açan kâğıt, sanatçının üretimine eşlik ediyor, bu üretime katkıda bulunuyor. Renkleri arka planda özgürce yayarken bunların üzerine yapılandırdığı farklı malzemelerle, şeffaf ve çizgisel kurgularla, nesnel ve sezgisel algılara açık kompozisyonlar oluşturuyor. Renkler, lekeler, üst üste geçişler, ışık yanılsamaları, kontrastlar ve tonlarla oluşturduğu kurgusal, çok katmanlı, tesadüfler ve sürprizlerle dolu, izler taşıyan yeni soyut biçimler -dönüşümler- oluşturuyor.

Geçmişin ve kadınların el izlerini taşıyan dantel örtüler, dantel kumaşlar…

Sanatçı Süheyla Sabır, geçmişin hikayelerini taşıyan, el emeği, zamansız dantel kullanım eşyalarının izlerini deneysel bir tavırla tual üzerine aktararak yeniden yaşama kavuşturuyor, dantel örtüler, dantel şeritler ile izler yaratıyor. Emekle üretilen, sevgiyle kullanıldığı umulan, üzerinde kullanım izleri-hikayeler yüklü bu dantellerin izlerine kuşatılmış hissi eşlik ediyor.

İçte olanın bazen öne çıkması, bazen saklanması ve isyanlar… Tüm bunlar sanatçının işlerinde hayal, yaşanmışlık, beklenti duyguları ile izleyicinin deneyimine sunuluyor.

“İzler & Dönüşümler” sergi açılışı 9 Nisan 2016, saat 17:00’de, Mine Sanat Galerisi, Bodrum Yalıkavak Palmarina şubesinde gerçekleşecektir.

web2