Badısabah Ağar "Kayıp Kıta Mu"

kayıp_kıta_sabah

Badısabah Ağar “Kayıp Kıta Mu”

12-20 Temmuz 2014, Palmarina

Bazen tek bir rengin tonları, bazen zıt renklerin bütünlüğü… Yoğun boya kullanımıyla bir araya geliş ve izleyiciye soyut bir bütünün sunumu…

Biçimleri soyut olarak ele alışı, mekanı yok sayıp; fakat espas duygusunu hissettirmesi, soyut oluşumları ile bugünün sanatına yakın dururken konu olarak esinlendiği “Kayıp Kıta Mu”dan  yola çıkarak oluşturduğu yapıtlarının 14 bin yıl önce Atlantik’te battığı ileri sürülen “Mu” kıtasının, tuvaline çağdaş yaklaşımla aktarılışı, sanatçının imge oluşumunun güçlü olduğunu gösteriyor. Yapılar, hatlar ve silintiler şekilleniyor ve boya katmanın doygunluğu yapıtlarında önemli bir rol üstleniyor. Yapıtların oluşum sürecinde oluşan damlalar, akıntılar… resim yapısını destekleyici bir rol alıyor. Sanatçının Kayıp Kıta Mu’daki yaşamı inceleyen yapıtları kendisini özgür bırakan bir hareket haline geliyor ve bu da “action-painting”le bağlantı kuruyor. Zaman ve mekan duygusunu unutturarak kargaşa, dinginlik ve dışavurumla izleyiciyi içine alan eserler kayıp uygarlıklara davet ederken doku katmanları, boya yoğunluğu bazı yapıtlarında sulu boya etkisi veren izler, silinmiş yok olmuş uygarlıkların etkisini izleyiciye hissetiriyor.

badisabah

Yapıtların oluşum sürecinde sanatçının denemelerden duyduğu haz ve denemelere açık oluşu kendini özellikle bu sergisinde belli ediyor. 10 yaşından beri tutkuyla resim yapan sanatçı Badısabah Ağar Londra St. Martins Sanat Okulu’nda eğitim almış olup “Kayıp Kıta Mu”dan etkilenerek yapmış olduğu eserleriyle Mine Sanat Galerisi Bodrum Palmarina’da ki ilk kişisel sergisiyle izleyiciyle buluşuyor.

Bugüne kadar birçok karma sergiye ve sanat fuarlarına katılmış olan sanatçının eserleri ile “Kayıp Kıta Mu” nun gizemli yolculuğuna ve bilinmeyen uygarlıkları keşfetmek istiyorsanız. Mine Sanat Galerisi Bodrum Palmarina’da 20 Temmuz 2014 tarihine kadar sergiyi izleyebilirsiniz.