Belkıs Balpınar "Aldanan Algılar"

belkis_balpinar

Belkıs Balpınar “Aldanan Algılar”

27 Ağustos – 15 Eylül 2014, Palmarina


belkis_balpinar

Belkıs Balpınar’ın 1995 yılında İstanbul Milli Reasürans Galerisinde gördüğüm ilk sergisini unutmak hayli zordu. Onun kendini bir tasarımcı veya sanatçı olarak tanınması bence o kadar da önemli değil; ben onu form ve dokunun mükemmel uyumunu aramaya çalışan ender Türk sanatçılarından biri olarak düşünmekteyim. Çalışmalarındaki titizlik onu tasarımcılığa yaklaştırırken, uzay, evren, temel parçacıklar, hücreler ve kısacası yaşamın en temel elemanları ile olan ilgisi de onun sanatçılığını ortaya çıkartır.

Geleneksel dokumalar konusundaki bilgisi ve uygulamadaki titizliği onu bir tasarımcı, uzay, evren, temel parçacıkların veya canlıların hücrelerine odaklanması, kısacası, peşinde olduğu yaşamın sırrını çağdaş bir yorumla ifadesi onu sanatçı yapar.

belkıs_balpinar

Geleneksel Türk kilimlerindeki, renkler, sembolik motifler ve dokuma tekniği konularındaki bilgisi: gelenekselden çağdaş yoruma geçişini sağladı, ama sanırım Belkıs daha iyisini yaptı: bu bilgileri ile makro ve mikro evrenlerdeki form ve hareketlerin yorumunu ‘artkilimleri’ ile ifade etti.

Onun kuantum fiziği ve kozmolojik araştırmalar hakkındaki ilgisini ve Anadolu kilimleri hakkında yapmış olduğu araştırma ve yayınlarını bilmiyorsanız çalışmalarını aceleyle l970’ın op hareketi ile tanımlayabilirsiniz.

Op hareketi sanatçıları gibi o da uzam ve hareketi çizgilerle ifade eder, ama o daha ileri giderek daha az çizgi ile daha çok hacim ve derinlik ifade etmek için daha az çizgisel ama bütünsel bir yorum ile hareketin içe doğru gidiş veya yüzeyden kaçış hareketlerini tanımlamaktadır. Sürekli değişen, genişleyen veya alanlarının dışına çıkıp genişleyip daralan hareketleri ile Belkıs kozmostaki yörüngesel hareketleri hissetmemizi sağlayarak Kozmos ile bağlantımızı kurmaktadır.

Prof. Tomur Atagök

Sanatçının eserlerini Mine Sanat Galerisi Bodrum Palmarina’da 15 Eylül 2014 tarihine kadar izleyebilirsiniz.

AÇILIŞ: 27 AĞUSTOS 2014 ÇARŞAMBA, 19.00

Mine Art Gallery Yalıkavak Palmarina
Yalıkavak, Palmarina No: D105 Merkez Mah. Çökertme Cad. Bodrum / Muğla
T: +90 (536) 553 50 66


[real3dflipbook id=”2″]