Çağdaş Sanat 13

Çağdaş Sanat 13

5 Mayıs – 30 Eylül 2000, Bahariye

Mine Sanat Galerisi 12 yıldan bu yana “Çağdaş Sanat” adı altında yaz sergileri düzenliyor. Bu sergilerin amacı, ilk başta uzun süren yaz aylarını değerlendirmek ve galeriyle çalışan sanatçıları birbirleriyle buluşturmak iken, son birkaç yıldır sanat ortamının havasına koşut olarak sergi adı, sergi içeriğiyle bütünleşmiştir. Bunu sağlamak için galeri sanatçısı olmayanların da davet edildiklerini görüyoruz.

“Çağdaş Sanat” sergilerinin yapımcısı kuşkusuz Mine Gülener’dir. 20 yıla varan sanat galericiliği deneyimiyle hem galeriyi belli bir düzeyde tutmuş, hem de her yıl zenginleşen kadrosunu koruyabilmiştir. Üstelik, “Kadıköy yakası’nda kültürel etkinlik düzenlemek gibi düşünceler, yerini “Istanbul Galerisi” olmaya bırakmıştır. Mine Sanat Galerisi bir yandan da yeni çağdaş koleksiyoncuların ortayaçıkmasını sağlamıştır.

Galeri çalışmalarında benim ufak tefek katkılarım olmakla birlikte galeri konseptinin ve sisteminin uygulanmasına yönelik yardımların asıl sahibi Adnan Çoker’dir.

Onüçüncü serginin katalog kapağı altı kutudan oluşuyor. Biri galeriye, öteki heykel sanatçılarına, geri kalan dört kutu da ressamlara ait. Kabataslak yaş gruplarına göre yapılan bu ayırım, sadece katalog ve davetiyenin çarpıcı olmasını sağlamak içindir.

Bu yazı bir eleştiri ya da değerlendirme yazısı değil… Işte, sanatçılar ve yapıtları gözler önünde! Ama şunu söylemeliyim ki, geleneksel malzeme olan tuvalin kullanımıyla epeyi risk aldıkları bir gerçek.Öte yanıyla bir başka gerçek de, sanatçıların tümünün sanatta sürekliliği benimsemiş oldukları ve ülke sanatında bir yerde durduklarıdır.

Yusuf TAKTAK

cagdassanat13

soldan: Tomur Atagök, Nur Koçak, Adnan Çoker, Yusuf Taktak, Mine Gülener

Sanatçılar
Özdemir ALTAN
Adnan ÇOKER
Burhan DOĞANÇAY
Ömer ULUÇ
Koray ARİŞ
Hüseyin GEZER
Meriç HIZAL
Seyhun TOPUZ
Ferit ÖZŞEN
Tomur ATAGÖK
Ergin İNAN
Nur KOÇAK
Güngör TANER
Utku VARLIK
Mustafa ALTINTAŞ
Mustafa ATA
Zahit BÜYÜKİŞLİYEN
Hüsamettin KOÇAN
Bedri BAYKAM
Bubi
Balkan Naci İSLİMYELİ
Zekai ORMANCI
Yusuf TAKTAK