Dört Taraf

dort_taraf

Dört Taraf

 19 Mayıs – 19 Haziran 2015, Palmarina

TÜRK ÇAĞDAŞ SANATININ ÖNDE GELEN İSİMLERİNDEN ORTAK SERGİ: “DÖRT TARAF”

Çağdaş Türk Sanatı’nın ustaları Yusuf Taktak, Bedri Baykam, Halil Akdeniz ve Bubi, ”Dört Taraf” isimli sergiyle Mine Sanat Galerisi Bodrum Yalıkavak Palmarina’da…

dort_taraf_1

Kuruluşunun 30.Yıl kutlamalarının devam ettiği şu günlerde Mine Sanat Galerisi, Çağdaş Türk Sanatının önemli isimlerinden dört büyük sanatçı Yusuf Taktak, Bedri Baykam,Halil Akdeniz ve Bubi’yi bir araya getiriyor.

Az şeyle çok şey ifade eden ve motiflerinde zamanı, tarihi, zaman aşın kavramlarını kullanan Yusuf Taktak; yaşamın içinde, aşkları olan ve özellikle çevresinde ve dünyada gelişen olumsuzlara sanatıyla reaksiyonlar gösteren, hislerini dışa vuran ve taraf tutan bir sanatçı. 

dort_taraf_2

Bedri Baykam’ın “boyasal” bir sanat geçmişine sahip ,Yeni-Dışavurumcu akımın öncülerinden biri olarak yaptığı multi-medya enstalasyonları (Livart) , kolajli siyasi sanat eserleri taraf olduğunu göstermektedir.

Türkiye’de sayısız sergi açan ve eserleri ünlü müzayede evlerinde satışa sunulan sanatçı Bubi
sürekli yeniyi, farklıyı arayan Dikişli İşler, Aplike Yüzeyler, Motifler, Şekilli Tualler ve Kafesler başlıklı dönemleriyle tanınmaktadır.

Halil Akdeniz,Çağdaş Türk Sanatı alanında eserleri ve araştırma yazıları ile sanatını icra etmektedir. Düşey eksende derinlemesine olduğu kadar, yatay eksende boyuna okumaya da elverişli eserleri Anadolu’nun değişik kültür bölgelerini kapsayan çalışma dizilerinde “Anadolu Uygarlıkları-Kültürlerarası”, “Anadolu Uygarlıkları – Kültürçevresi”, “Anadolu Uygarlıkları-Kültür Logoları” ve “Anadolu Uygarlıkları-Kültür Bakiyeleri” üzerine yoğunlaşır. Bu süreçte ortaya çıkan, sanat ve sanat dışı ögelerin kullanıldığı çağdaş yorum ve sanatsal çözümleri içeren eserleri, bir çok ulusal ve uluslararası sergi, bienal, trienal, sanat fuarları ve müze sergilerinde yer almıştır.

Serginin açılış kokteyli 19 Mayıs 2015 Saat:16.00’da. Palmarina’daki Mine Sanat mekanında yapılacaktır. Tüm sanatsever dostlarımızı bekliyoruz.