Mine Sanat Galerisi'nin 30 Yılı

Sanat hayatına 1985 yılında Kadıköy’de, var olan bakış açılarına, hem sanatsal hem de sergileme pratikleri yönünden farklı bir yorum getirme düşüncesiyle başlayan Mine Sanat Galerisi, otuz yıllık birikimini üç ciltlik kitapla sanatseverlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyor.

CAGDAS (6)

Türkiye sanat tarihinin yol haritasında önemli bir durak olan Mine Sanat Galerisi’nin otuzuncu yılını doldurması nedeniyle yayınlanan kitapta, galeride otuz yıl boyunca gerçekleştirilen etkinliklerin bir özeti dokümante edilmiştir. Kitap, otuz yıl boyunca düzenlenen sergiler, paneller, sergi okumaları, sergi katalog metinleri ve görselleri, sergi bültenleri ve basında yer alan yazılar, fotoğraflar, videolar gibi birçok kaynağın taranması, bir araya getirilmesi ve derlenmesi ile ortaya çıkan arşivin sadece küçük bir bölümünü içermektedir. Mine Sanat Galerisi, oluşturduğu zengin literatür ile daha birçok kitap çıkaracak kadar potansiyel dokümana sahip.

Hande Özdilim Yıldırım, Ufuk Ülker, Mine Gülener ve Pınar Sumer Biber

Hande Özdilim Yıldırım, Ufuk Ülker, Mine Gülener ve Pınar Sumer Biber

Bu kitap alışılmış sanat galerisi tarihi kitaplarından farklı bir kitap. Çünkü galeri tarihini Lütfiye Bozdağ, Mine Sanat Galerisi’nin kuruluşunda destek göstermiş sanatçılar üzerinden anlattı. Aslında bu fikir Adnan Çoker’e ait. Adnan Çoker’in bir galeri tarihini sanatçılar üzerinden anlatma fikrini benimseyen Gülener’ler, Lütfiye Bozdağ, Ufuk Ülker ve Hande Özdilim Yıldırım ile belgesel nitelikteki galeri kitabı için birlikte çalıştı. İstanbul Üniversitesinde Müze Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimi gören ve aynı zamanda Mine Sanat Galerisinin belkemiği olan Ufuk Ülker, galerinin 1985 yılından itibaren oluşturduğu tüm görsel ve yazılı literatürü taradı, videoları elden geçirdi, fotoğrafları, ve diğer görsel malzemeyi taradı ve dijital ortama attı, bir anlamda ölümsüzleştirdi. Ufuk Ülker’in disiplinli ve titiz çalışmaları kitabın hazırlanması için büyük bir konfor sağladı. Hande Özdilim Yıldırım ve Başak Topkaya Mine Sanat Galerisi ile yolları kesişen 20’den fazla sanatçı, koleksiyoner ve sanat yazarı ile bir dizi röportaj gerçekleştirdi.

Bir sanat galerisinin otuz yılını bir kitaba sığdırmak elbette çok zor. Biz de sığdıramadık zaten. Sadece belli başlı olanlara yer verebildik. Mine Sanat Galerisi önümüzdeki yıllarda, sahip olduğu doküman zenginliğinden yararlanarak, bu kitaptan sonra başka kitaplar da yayınlamayı, sahip olduğu galeri arşivini ve deneyimlerini sanatseverlerle paylaşmayı hedefliyor.

Mine Sanat Galerisi, otuz yıldır kesintiye uğramadan devam eden yol haritasında sadece kendi literatürünü oluşturmamış, aynı zamanda Türkiye Sanat tarihine de önemli bir arşiv kazandırmıştır. Bu kitabın yayınlanması birçok araştırmacı, sanat tarihçi, sanat yazarı, sanat eleştirmeni ve sanata ilgi duyan herkes için önemli bir kaynak olma özelliğini taşıyacak, başka sanat galerileri için de hiç kuşkusuz teşvik edici bir güç olacaktır.

ilk_son_cagdas

Mine Sanat Galerisi'nin ilk ve son "Çağdaş Sanat" sergisinden fotoğraflar.