Jale Nejdet ERZEN

Prof.Dr.Adile Jale Necdet Erzen, 1974 yılında Los Angeles Art Center College of Design’dan mezun oldu. 1980 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarİhi Bölümü’nde doktorasını tamamladı. 1974 yılında beri Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğretim üyesidir.
1990 yılında Fransız Kültür Bakanlığı Sanat ve Edebiyat dalında şövalyelik madalyası, 2000 yılında istanbul sanat fuarı en iyi eleştirmen ödülü almıştır. yayımlanmış kitapları arasında mimar sinan dönemi cami cepheleri, mimar sinan ve külliyeleri, mimar sinan estetik bir analiz, sabri berkel, mehmet aksoy, erol akyavaş bulunmaktadır. bunların yanında boyut plastik sanatlar dergisi, arredemento mimarlık ve mimarlık dergilerinde ve yabancı yayınlarda türk sanatı, mimarlık ve estetik üzerine makaleler; yurtdışı yayınlarda estetik, islam ve osmanlı estetiği üzerine yazıları bulunmaktadır.
1973’den bu yana, Los Angeles Art Association’dan başlamak üzere yurt dışında ve türkiye’de resimlerini sergilemiştir, türkiye’de ve yurt dışında özel ve resmi koleksiyonlarda resimleri, çeşitli türk ve yabancı sergi küratörlükleri ve resim jürilikleri vardır.