Tülay Tura BÖRTEÇENE "Bir Antoloji"

Tülay Tura BÖRTEÇENE “Bir Antoloji”

5 Mart – 30 Nisan 2010, Nişantaşı
8 Mart – 30 Nisan 2010, Caddebostan (Ogün Sok.)

Ressam Tülay Tura Börtecene, 51’inci sanat yılını Mine Sanat Galerisi’ndeki iki sergiyle kutluyor. Caddebostan Mine Galeri’de açılan sergi 21 resimden oluşuyor ve “Yeniler” adını taşıyor. Nişantaşı’ndaki mekanda sürecek olan sergi ise sanatçının daha önceki dönemlerde yaptığı resimleri bir araya getiriyor.

Börtecene “ Bir Antoloji “ adını verdiği bu sergi için, 20 yıllık bir dönemi kapsamasına rağmen, retrospektif sözcüğünü kullanmaktan kaçınıyor ve şöyle diyor:  “Retrospektif demiyorum. Çünkü seyirci 50 yıldır yaptığım resimlerden bir seçme ile karşı karşıya gelmeyecek. Geçirdiğim dönemler hakkında tam bir fikre sahip olmayacak.”

1959 yılında Güzel Sanatlar akademisi Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinden mezun olan Tülay Tura, 1961-62 yılları arasında ABD’de Wisconsin Üniversitesi’nde resim ve seramik çalışmaları yaptı.1964-74 arasında da Ankara T.E.D.’de resim öğretmenliği yapan Börtecene, 1974 yılında İstanbul’a döndü.

Kendisini “soyut dışavurumcu” olarak niteleyen sanatçı, şunları söylüyor :

“Ben başından beri tuvale ve yağlıboyaya bağlı kaldım. Malzeme ve teknoloji ile fazla sorunum olmadı. Daha Amerika’dayken tanıştığım Pop ve Op Art gibi hareketlerle merak dışında ilgilenmedim. Tuval zemininde fberglas, cam, kum gibi malzemeden yararlanmak, bana, duyarlılığıma uzak geldi. Şiirin kelimelerle yapıldığı söylenir hep. Resimde böyledir benim için. Renk ve lekedir her şey. Ne düşünüyorsam, ne duyumsuyorsam, ancak renkler ve lekeler aracılığıyla dile getirebilirim. Sözcüklerim onlardır. Resimlerimi anlatmak amacını gütmüyorum burada. Ben renkler ve lekeler aracılığıyla tekil ve özgül bir dünya, daha doğrusu bir evren kuruyorum. Kaotik bir evren. Tuhaf gelebilir çok kişiye: Ben “akrilik”le de anlaşamadım. Bana boya gibi gelmedi.

50 yılın sonunda şöyle bağlayabilirim: Soyutla başladım, hala aynı yolda yürüyorum. Elimden gelen buydu.”

Sergilerin ilki Nişantaşı mekanında 5 Mart 2010 Cuma günü; ikincisi ise 8 Mart Pazartesi günü Caddebostan mekanında sanatseverlerle buluşacak. Her iki sergi de Mayıs ayına kadar Mine Sanat Galerisin’nde izlenebilecek.